ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای حسابداری و مالی

مهمترین ریسک ها در بازار بورس

در هر نوع سرمایه گذاری ممکن است ریسک های زیادی نیز وجود داشته باشد. بازار بورس نیز یکی از بازارهایی است که انواع ریسک در آن وجود دارد که در ادامه با مهمترین ریسک ها در بازار بورس

آشنا خواهید شد.

این مطلب به شما چه کمکی می کند؟

با انواع ریسک در بازار بورس آشنا می شوید و قدرت تصمیم گیریتان را در این بازار افزایش می دهد.

یک قانون در بازار بورس وجود دارد  :

" اگر دنبال بازده بیشتری هستید، باید ریسک بیشتری را انجام دهید ... "

اگر اهل ریسک نیستید، بنابراین سپرده گذاری در بانک ، بی خطرترین راهی است که میتوانید انجام دهید اما هرگز انتظار سود زیاد را نداشته باشید !

 

مهمترین ریسک ها در بازار بورس

  • ریسک مالی

وقتی سهام شرکتی را میخرید و بعد از مدتی آن شرکت ورشکست می شود، در واقع شما یک ریسک مالی کردید و حالا یک سهام بی ارزش را دارید  که کسی خریدار آن نیست !

اگر میخواهید این ریسک به نفع شما تمام شود چه کاری باید انجام دهید؟

اولین و مهمترین کار قبل از ریسک مالی، کسب اطلاعات کافی در رابطه با سهامی است که قرار است بخرید.

 

  • ریسک نرخ بهره

این نوع ریسک را با یک مثال توضیح میدهیم. اگر مطلب " لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی " را خوانده باشید، با یک نوع صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت آشنا شدید.

حالا تصور کنید در یک اوراق مشارکت دولتی سرمایه گذاری کرده اید و نرخ آن 21 درصد بوده است. حالا اگر طبق تصمیمات جدید، بانک نرخ سپرده را تا 23 درصد بالا ببرد، درگیر ریسک نرخ بهره خواهید شد ! چرا؟ زیرا همه افرادی که در بازار بورس سرمایه گذاری کردند، سرمایه خود را خارج کرده و برای سپرده در بانک میبرند !

حالا چگونه ریسک نرخ بهره را کنترل کنید؟

بهترین راه برای کنترل این نوع ریسک، عدم سرمایه گذاری در یک جا است ! سعی کنید سرمایه خود را تقسیم کنید و مقداری آن را بعنوان سپرده ، صندوق های سرمایه گذاری و سهام بورسی سرمایه گذاری کنید.

 

  • ریسک بازار

یک سهام را در نظر بگیرید. اگر چندین سرمایه دار بزرگ تصمیم بگیرند این سهام را خریداری کنند، چه اتفاقی میفتد؟ قطعا ارزش آن سهام بسیار زیاد می شود ! و همینطور ممکن است برعکس این مورد نیز اتفاق بیفتد، به این نوع ریسک، ریسک بازار می گویند.

چگونه این ریسک را کنترل کنید؟

اگر با اطلاعات کافی نسبت به خریداری سهام اقدام کرده اید، نگران ریسک بازار نباشید زیرا موقتی است.

 

  • ریسک تورم

تا همین 3 سال پیش، با پس اندازی که الان دارید ، میتوانستید خیلی چیزها بخرید ! اما آیا اکنون هم میتوانید همان ها را بخرید؟ خیر !

اگر سرمایه گذاری در بازار بورس را بلد نباشید، بعد از چند سال با ریسک تورم مواجه خواهید شد و سرمایه تان ارزش خود را از دست خواهد داد !

پیام های خوانندگان :


دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *