ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای حسابداری و مالی

جدول مالیات حقوق سال 98 و سقف معافیت مالیاتی

دولت در لایحه بودجه ۹۸، سقف معافیت مالیاتی حقوق و درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از «حقوق»، «مزایا» و «کارانه» را همانند قانونبودجه سال ۹۷ یعنی ماهانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان پیشنهاد داده بود. اعضای کمیسیون تلفیق اما در بررسی‌های خود این رقم را به ماهانه ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان افزایش دادند که همین رقم، روز گذشته و در صحن علنی مجلس نیز به تصویب نمایندگان رسید. بر این اساس کارکنان دولتی و غیر‌دولتی که در سال ۹۸، مجموع حقوق، مزایا و کارانه آنها در سال ۳۳ میلیون تومان (ماهانه ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان) است از پرداخت مالیات معاف می‌شوند. همچنین نمایندگان میزان معافیت مالیاتی اشخاص موضوع مواد(۵۷) و (۱۰۱) قانون مالیات‌های مستقیم را ماهانه ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان تعیین کردند. دولت در لایحه پیشنهادی خود این رقم را ماهانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پیشنهاد داده بود.

مالیات پلکانی

نکته دیگر این بند از تبصره ۶ آن است که حقوق بیشتر از ماهانه ۲ میلیون و 750هزارتومان به‌صورت پلکانی مشمول مالیات می‌شود. بر مبنای تصمیم کمیسیون تلفیق بودجه که دیروز بدون تغییر در صحن علنی به تصویب رسید، ۵ پله برای مالیات حقوق و دستمزد درنظر گرفته شده که شامل مالیات ۱۰ تا ۳۵ درصد است. پله اول یعنی حقوق و دستمزد تا یک و نیم برابر سقف معافیت مالیاتی (ماهانه تا ۴ میلیون و ۱۲۵ هزار تومان) که ۱۰ درصد مالیات به آن تعلق می‌گیرد. در پله دوم، حقوق دستمزد یک و نیم برابر سقف معافیت مالیاتی تا دو ونیم برابر یعنی ماهانه از ۴ میلیون و ۱۲۵ هزار تومان تا ۶ میلیون و ۸۷۵ هزار تومان مشمول مالیات ۱۵ درصدی می‌شود.

در پله سوم، مالیات حقوق دو و نیم برابر سقف معافیت مالیاتی تا ۴ برابر یعنی ماهانه از ۶ میلیون و ۸۷۵ هزار تومان تا ۱۱ میلیون تومان ، ۲۰ درصد تعیین شده است. در پله چهارم نیز به حقوق ۴ برابر سقف معافیت مالیاتی تا ۶ برابر یعنی ماهانه از ۱۱ میلیون تومان تا ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، مالیات ۲۵ درصد تعلق می‌گیرد. همچنین حقوق مازاد ۶ برابر سقف معافیت مالیاتی یعنی بالای ماهانه ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مشمول مالیات ۳۵ درصد می‌شود. البته دولت در لایحهارسالی خود به مجلس، دو پله برای مالیات بر حقوق در نظر گرفته بود که نمایندگان علاوه‌بر تغییر سقف معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد، پله‌های مالیاتی را نیز شفاف‌تر کردند.

 

مالیات پلکانی کارانه اعضای هیات علمی

یکی دیگر از نکات بند الف تبصره ۶، تعیین مالیات برای «کارانه» اعضای هیات علمی دانشگاه‌های پزشکی و غیرپزشکی و پزشکان است. این پیشنهادی است که دیروز محمد دهقان، نماینده چناران در مجلس مطرح کرد. با توجه به آنکه حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها با تکیه بر ماده ۵ «قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به پایه حقوق اعضای رسمی هیات علمی» مشمول حداکثر مالیات ۱۰ درصد می‌شود، روز گذشته پیشنهاد شد که «کارانه» اعضای هیات علمی دانشگاه‌های پزشکی و غیرپزشکی و پزشکان مشمول مالیات پلکانی شود. استدلال پیشنهاد‌دهنده آن بود که کارانه پزشکان در برخی موارد ارقام بالایی است و باید مشمول مالیات پلکانی شود.

 

نکته قابل توجه اینکه طبق ماده 137 ق.م.م حق بیمه های پرداختی بابت بیمه عمر و بیمه های درمانی قابل کسر از درآمد مشمول مالیات حقوق بگیر است. و از طرفی اکثر کارگران تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و میزان سهم کارگران 7% است که این 7% از حقوق آنها توسط کارفرما کسر میشود. در سال 1383 سازمان امور مالیاتی طی بخشنامه ای فقط دو هفتم حق بیمه سهم کارگر(7%) قابل کسر از درآمد مشمول مالیات است. 
در تاریخ 11 تیرماه 1398 طی شکایت آقای بهمن زبردست این محدودیت توسط دیوان عدالت اداری ابطال شد. یعنی عبارت دو هفتم بخشنامه فوق الذکر باطل شد. چراکه سازمان مالیات فراتر از قانون بخشنامه صادر کرد در صورتیکه در ماده 137 ق.م.م هیچ محدودیت یا شرطی برای میزان معافیت حق بیمه درمانی قید نکرده است.
بنابراین از این پس کل 7% حق بیمه سهم کارگر قابل کسر از درآمد مشمول مالیات حقوق بگیران است.

 

📥 دانلود پکیج آموزش ویدئویی حقوق و دستمزد

برای مشاهده نحوه محاسبه مالیات حقوق طبق جدول پلکانی کلیک کنید

 📥 دانلود فایل اکسل محاسبه تستی  #مالیات_حقوق سال 98 

لینک جدول حداقل دستمزد سال 98

لینک جدول حداقل بیمه اجباری سال 98

حتما بخوانید : جدول مالیات حقوق سال 99 و سقف معافیت مالیاتی

 

 

 
 

 

 

پیش نمایش آموزش محاسبه مالیات حقوق

 

 

برای خرید بسته آموزشی مربوط به محاسبه مالیات حقوق فقط به مبلغ 22 هزار تومان اینجا کلیک کنید

 

 

پیام های خوانندگان :

نام : ادمین سایت نیک لاین

تاريخ : 1398/02/25 - 17:42:23

62

با تشکر و سپاس از دوستانی که اظهار نظر نمودند روش محاسبه طبق بخشنامه کاملا درست میباشد و فایل اکسل پیوستی مشکل داشت که اصلاح گردید

نام : علیرضا محسنی

تاريخ : 1398/02/28 - 20:22:22

93

سلام طبق بخشنامه پله اول مازاد ۱.۵ برابر و سالیانه 825000000 و ماهیانه 68750000 مالیات ۱۰ درصد می باشد

نام : علیرضا

تاريخ : 1398/03/20 - 13:53:40

111

خیلی عجیبه که رقم معافیت مالیاتی تفاوت قابل توجهی با سال قبل ندارد! هر چند که ضریب مالیاتی طبق روال قبل است اما اکنون دامنه‌ی گسترده‌تری از درآمدها را شامل می‌شود تا درآمد مالیاتی دولت بیشتر از سال قبل باشد.

نام : شاهین بختیاری

تاريخ : 1398/04/18 - 13:36:07

100

بسیار عجیبه ! 99% سایتها، تعبیر دیگری از روش محاسبه مالیات داشتند که ظاهرا" با بند 2 بخشنامه که بصورت تشریحی نوشته شده همخوانی دارد، ولی روش محاسبه این سایت مطابق با جدول محاسبه مالیات حقوق که در بالا آمده می باشد. بنده خودم وقتی بند 2 را میخوانم به نظرم باید پله اول تا 41.250.000 ریال، پله دوم تا 68.750.000 ریال، پله سوم تا 110.000.000 ریال الی آخر باشد ولی طبق جدول، پله اول تا 68.750.000 ریال، پله دوم تا 96.250.000 ریال، پله سوم تا 137.500.000 ریال ... الی آخر می باشد. لطفا" راهنمایی بفرمائید. باسپاس

نام : امید چراغی

تاريخ : 1398/05/01 - 16:29:07

24

لطف کنین اصلاح کنین. محاسبات اشتباه انتشار ندین. بده خودم حسابدار حقوق و دستمزدم .اینی هم که انتشار دادین درست نیست. و کامنت اقای شاهین بختیاری کاملا درسته.

نام : ادمین سایت

تاريخ : 1398/05/12 - 21:49:31

50

با توجه به پرسش جناب شاهین بختیاری و آقای امید چراغی و بعضی دوستان دیگه باید عرض کنم جدول مالیات حقوق امسال بحث هایی در بین حسابداران ایجاد کرد و بعضی از حسابداران به اشتباه محاسبه انجام دادند و همچنان در حال ادامه اشتباه هستند قابل ذکر اینکه در بند 2 بخشنامه به صراحت قید گردیده که مازاد بر معافیت مذکور تا یک و نیم برابر مالیات ده درصد و مازاد بر یک و نیم برابر تا دو نیم برابر مالیات 15 درصد و الی آخر که نشان دهنده اینست که باید یک و نیم برابر با احتساب سقف معافیت مالیاتی باید اضافه شود و عدد جدید مبنا قرار گیرد. این جدول توسط کارشناسان حسابداری و مالیاتی تایید گردیده است و اگر دوستانی اصرار بر این دارند که این جدول اشتباه هست حداقل جانب احتیاط را در نظر گرفته و بصورت دقیق تر تحقیق کنند تا اشتباهی که متحمل جریمه برای شرکت باشد مرتکب نشوند.

نام : منتقد

تاريخ : 1398/05/12 - 22:13:44

80

اخه حقوق کارگری و کارمندی چیه ک ازش مالیات هم کسر کنید. شرکتهای بزرگ و اشخاص نجومی بگیر را که فرار مالیاتی دارند ازش مالیات بگیرید. کارمند یکبار که از حقوقش مالیات کسر شده یکبار هم موقع خرید ک ۱۰ درصد ارزش افزوده ازش بگیرند. واقعا زیباست

نام : الهه

تاريخ : 1398/05/27 - 12:37:49

62

با سلام ادمین محترم کاملا درست محاسبه نموده اند. اگر در جامعه ای 99% اشتباه کنند دلیل نمی شود ما هم همرنگ جماعت شویم باید منطق را مد نظر قرار دهیم


دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *