ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای حسابداری و مالی

طبق رای دیوان عدالت اداری کل حق بیمه سهم کارگر از مشمول مالیات قابل کسر میباشد

طبق رای دیوان عدالت اداری ، عبارت « کارفرمایان بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی می توانند صرفاً از کسر سهم حق بیمه درمانی پرداختی حقوق بگیران بیمه شده از حقوق بیمه» در بخشنامه شماره 44/98/200-14/5/1398 سازمان امور مالیاتی کشور ابطال شد. … ادامه

تعیین حد نصاب معاملات سال 1400 موضوع ماده (3) قانون برگزاری مناقصات

هیئت دولت در جلسه بعدازظهر روز یکشنبه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رئیس جمهوری و در اجرای تکلیف مقرر در تبصره (۱) ماده (۳) قانون برگزاری مناقصات، نسبت به تعین نصاب معاملات در سال ۱۴۰۰ اقدام کرد. … ادامه

سایر سطوح مزدی برای چه کارگرانی الزامی نیست؟

طبق بخشنامه جدید معاونت حقوقی ریاست جمهوری آمده است : مطابق ماده 41 قانون کار و تبصره آن ، شورای عالی کار موظف است هر سال با لحاظ معیارهای قانونی میزان حداقل مزد کارگران را تعیین نماید و کارفرمایان نیز مکلف هستند به هیچ کارگری (متناسب با ساعت کار وی) از حداقل مزد مصوب شورای مذکور ، کمتر پرداخت نکنند. بر اساس مفاد این ماده کارفرمایان در انعقاد و ادامه قراردادها و به گونه ای غیر مستقیم در غالب حالات انحلال رابطه کاری به رعایت آخرین حداقل مزد تعیین شده توسط شورای عالی کار موظف هستند ولی این امر با افزایش دستمزد همه سطوح مزدی، ملازمه ندارد!! … ادامه

مبنای محاسبه سنوات ، بر چه اساسی محاسبه میگردد؟

حق سنوات یا بعبارتی مزایای پایان خدمت یکی از مزایای اجباری است که کارفرما در هر حالت موظف به پرداخت آن به کارگر است. حق سنوات یا مزایای پایان خدمت مبلغی است که کارگر هنگام فراغت از کار از قبیل بازنشستگی، ازکارافتادگی، فوت و استعفا و… دریافت می‌کند و به ازای هر سال سابقه بر اساس آخرین حقوق مبلغی معادل یک ماه حقوق به عنوان مزایای پایان کار به وی پرداخت نماید . … ادامه

معافیت حق بیمه سهم کارگر بصورت کامل از مالیات حقوق

مطابق بخشنامه شماره شماره: 200/98/44 مورخه 1398/05/14 سازمان امور مالیاتی کسر حق بیمه های پرداختی درمانی حقوق بگیر و افراد تحت تکفل و حق بیمه پرداختی بابت انواع بیمه های عمر و زندگی شخص حقوق بگیر از درآمد مشمول مالیات حقوق بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی و سازمان خدمات درمانی و سایر موسسات بیمه گر که پرداخت حقوق آنان معمولا به صورت ماهیانه صورت می پذیرد، توسط کارفرمایان ذیربط و با ارائه اسناد مربوط فاقد اشکال قانونی است. … ادامه

طبق بخشنامه جدید بن خواروبار مشمول مالیات نمیباشد؟ / بررسی یک بخشنامه

طبق بخشنامه جدید مالیاتی به شماره 200/99/58 مورخه 1399/08/14 که اعلام میدارد وجوهی که بابت مهدکودک، یارانه غذا، ایاب و ذهاب، بن کالا و ... به عنوان مصادیق ماده 40 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 1384/08/15 و یا بر اساس مقررات استخدامی مربوطه، در حدود قانون یا متعارف، به کلیه کارکنان پرداخت می شود با ارائه اسناد و مدارک از شمول حکم مواد 82 و 83 قانون مالیات های مستقیم خارج می باشد. … ادامه

مشاهده ی موارد بيشتر »