نرخ مالیات بر مجموع درآمد (مالیات بر حقوق از کارفرمای اصلی و غیر اصلی) در سال ۱۴۰۲ تعیین شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ساز وکار سقف معافیت مالیاتی و نرخ مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی را در سال ۱۴۰۲ تعیین کردند.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه علنی نوبت اول امروز ( سه شنبه) مجلس، بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۲ را  بررسی کرده و بند و تبصره ۱۲ لایحه را به تصویب رساندند.

بر اساس بند و تبصره ۱۲؛ در سال ۱۴۰۲، سقف معافیت مالیاتی و نرخ مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی که تحت عناوینی از قبیل حقوق و مزایا (به استثنای عیدی و کارانه اعضای هیأت علمی بالینی تمام وقت جغرافیایی و پزشکان متخصص بالینی تمام وقت جغرافیایی)، مقرری یا مزد، حق شغل، حق شاغل، فوق‌العاده‌ها، اضافه‌کار، ‌حق‌الزحمه، حق مشاوره، حق حضور در جلسات، پاداش، حق‌التدریس، حق‌التحقیق، حق پژوهش و کارانه اعم از مستمر یا غیرمستمرکه ‌به‌صورت نقدی و غیرنقدی‌،از یک یا چند منبع، در بخش دولتی و یا ‌غیردولتی تحصیل می‌نمایند، چه از کارفرمای اصلی و یا غیراصلی (موضوع تبصره (۱) ماده (۸۶) قانون مالیات‌های مستقیم) باشد، به شرح ذیل است:

۱- سقف معافیت مالیاتی سالانه موضوع ماده (۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی ۱۳۹۴/۴/۳۱ در سال ۱۴۰۲ مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون ریال تعیین می‌شود.

۲- نرخ مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی به شرح زیر می‌باشد:

۲-۱- ‌نسبت به مازاد یک میلیارد و دویست میلیون ریال (۱,۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰) تا یک میلیارد و ششصد و هشتاد میلیون ریال (۱,۶۸۰,۰۰۰,۰۰۰)، ده درصد ۱۰٪

۲-۲- نسبت به مازاد یک میلیارد و ششصد و هشتاد میلیون (۱,۶۸۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال تا دو میلیارد و هفتصد و شصت میلیون (۲,۷۶۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال، پانزده‌ درصد (۱۵%)

۲-۳- ‌نسبت به مازاد دو میلیارد و هفتصد و شصت میلیون (۲,۷۶۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال تا چهار میلیارد و هشتاد میلیون (۴,۰۸۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال، بیست ‌درصد (۲۰%)

۲-۴- نسبت به مازاد چهار میلیارد و هشتاد میلیون (۴,۰۸۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال به بالا، سی درصد (%۳۰)

همچنین با اخطار رئیس مجلس شورای اسلامی، جزء ۳ بند و حذف شد. در این جزؤ آمده بود که موارد استثناء بر مالیات پلکانی به پیشنهاد سازمان ‌برنامه‌وبودجه کشور و با تصویب شورای حقوق و دستمزد تعیین می‌گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در اخطار خود با استناد به اصل ۵۱ قانون اساسی تصریح کرد: این اصل می گوید هیچ نوع مالیاتی وضع نمی شود مگر به موجب قانون. موارد معافیت و بخشودگی و تاخیر مالیاتی به موجب  قانون است. ما بر اساس این جزء می گوییم بخشی از اختیارات مالیاتی را از مجلس به عهده دولت بگذاریم. این خلاف قانون اساسی است.

در ادامه رئیس مجلس شورای اسلامی اخطار خود را به رای گذاشت و با تصویب این اخطار جزء ۳ بند و حذف شد.

همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی بند ز تبصره ۱۲ را نیز به تصویب رساندند. بر اساس بند ز تبصره ۱۲؛ میزان معافیت مالیات سالانه مستغلات اشخاص فاقد درآمد موضوع ماده (۵۷) قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی ۱۳۸۰/۱۱/۲۷و مالیات بر درآمد مشاغل موضوع ماده (۱۰۱) قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحی ۱۳۸۰/۱۱/۲۷سالانه به مبلغ چهارصد و هفتاد و پنج میلیون (۴۷۵,۰۰۰,۰۰۰) ریال تعیین می‌شود.

 

اگر میخواهید با نحوه محاسبه مالیات حقوق بصورت جدول پلکانی بیشتر آشنا شوید در مطلب زیر بصورت کامل به این مطلب پرداخته شد و با ذکر مثال توصیح داده شد:
برای مشاهده نحوه محاسبه مالیات حقوق طبق جدول پلکانی کلیک کنید

 

 

حسابدارانی هم که محاسبه مالیات انجام داده اند و میخواهند از محاسبه درست محاسبه مالیات مطمئن گردند فایل اکسل زیر بهمین منظور تهیه شده است با ورود مبلغ مشمول مالیات حقوق در قسمت مربوطه مبلغ محاسبه شده را مشاهده نمایید.
📥 دانلود فایل اکسل محاسبه تستی  #مالیات_حقوق سال 1402
📥 دانلود فایل اکسل محاسبه حقوق و عیدی و مالیات به روش ماهیانه و سالیانه با تنظیمات سال 1400
 
 
 

 

 

پیش نمایش آموزش محاسبه مالیات حقوق

 

 

 

برای خرید بسته آموزشی مربوط به محاسبه مالیات حقوق اینجا کلیک کنید