ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای حسابداری و مالی
ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای حسابداری و مالی

آیا درخواست افزایش دو میلیون تومانی دستمزد کارگران 1400 تحقق میابد؟

محمدرضا تاجیک نماینده کارگران در شورای‌عالی کار در گفت‌ وگو با خبرنگار، درباره جلسه امروز شورای‌عالی کار گفت: درخواست کارگران افزایش 1میلیون و 955هزار تومانی سبد معیشت کارگران است تا قدرت خرید آنها حفظ شود.

 

 

وی با ابراز اینکه "درخواست داریم که شرکای اجتماعی بیشتر از گذشته درد معیشت کارگران را درک کنند" گفت: همدردی برای کارگران فایده‌ای ندارد، اگر دولت و کارفرمایان می‌خواهند با ما همراهی کنند, در افزایش دستمزد انعطاف به‌خرج دهند و دستمزد به‌گونه‌ای تعیین شود که کارگران بتوانند به ادامه حیات خود امیدوار باشند.

 

تاجیک با بیان اینکه یکی از اختلاف نظرهای نمایندگان کارگران با دولت و کارفرمایان روی افزایش درصد سایر سطوح مزدی است گفت: درست است که تعداد کارگران حداقل‌بگیر از کارگران سایر سطوح بیشتر است، اما به‌عنوان نماینده کارگران نمی‌توانیم نسبت به سایر سطوح مزدی بی‌تفاوت باشیم.

 

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار بیان کرد: در جلسه امروز وزیر کار هم حضور دارد. امیدواریم با همراهی وزیر کار نتیجه‌ای برای دستمزد حاصل شود که به‌نفع جامعه کارگری باشد.

 

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار تأکید کرد: اگر دولت به حفظ اشتغال و رونق تولید فکر می‌کند، باید سهم خود را برای این کار بپردازد، نمی‌توان به اشتغال و تولید فکر کرد و هزینه آن را از نیروی کار ارزان به‌دست آورد.

دستمزد کارگران سالیان سال است که از واقعیت‌های خرج و مخارج آنها عقب‌تر است. به‌شرط همراهی دولت و کارفرمایان برای 1400 امیدواریم دستمزدی تعیین شود که جوابگوی معیشت کارگران باشد.

 

 

 

 ناصر چمنی در مورد جلسه امروز شورای عالی کار اظهار داشت: امروز ساعت ۱۷ جلسه شورای عالی کار با محوریت تعیین دستمزد سال ۱۴۰۰ کارگران برگزار می‌شود.

عضو کارگری شورای عالی کار افزود: طبق بررسی‌های صورت گرفته از سوی نمایندگان کارگری، قدرت خرید جامعه کارگری از فروردین تا بهمن ماه سال جاری نسبت به سال گذشته یک میلیون و ۹۹۵ هزار تومان کاهش یافته است. بنابراین ما به دنبال پر کردن این خلأ و حفظ قدرت خرید هستیم.

 

وی ادامه داد: انتظار داریم دولت به عنوان کارفرمای بزرگ، در جلسه امروز نقش بی طرفانه خود را ایفا و یک تصمیم منطقی بگیرد. در جلسه قبلی پیشنهاد دولت برای افزایش پایه مزد رقمی بالاتر از ۲۵ درصد بود که با رقم پیشنهادی ما فاصله دارد؛ امیدواریم امروز بتوانیم به یک نتیجه برسیم و در صورت عدم دستیابی به توافق، جلسه بعدی باید فردا برگزار شود چراکه تجربه سال گذشته نشان داد تأخیر در برگزار جلسات و موکول کردن به آخر سال جامعه را ملتهب می‌کند.

 

چمنی گفت: پایه حقوق مهم‌ترین هدف ماست و ما امسال به جای درصد افزایش حقوق، روی ریال افزایش حقوق صحبت می‌کنیم چراکه وقتی از درصد حرف زده می‌شود کسانی که به وضعیت دستمزد آگاهی ندارند، فکر می‌کنند قرار است چند میلیون به دستمزد اضافه شود در حالی که به عنوان مثال افزایش ۵۰ درصدی حداقل دستمزد، منجر به افزایش تنها ۹۰۰ هزار تومانی حقوق می‌شود. بنابراین نمایندگان کارگری امسال بر اساس ریال مذاکره می‌کنند.

 

عضو کارگری شورای عالی کار افزود: افزایش پایه مدنظر ماست ولی با توجه به اینکه دولت و کارفرماها افزایش ۲ میلیون تومانی را در پایه مزد نمی‌پذیرند، پیشنهاد ما این است که این دو میلیون تومان با تمرکز بیشتر در پایه، در مجموع به حقوق کارگر اضافه شود.

 

وی تصریح کرد: نمی‌توان به صورت دقیق در مورد پیشنهادات و اعداد اعلام شده در جلسات صحبت کرد زیرا تجربه گذشته نشان داده که انتشار این اعداد فقط به ضرر جامعه کارگری است.

پیام های خوانندگان :


دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *