ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای حسابداری و مالی
ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای حسابداری و مالی

سایر سطوح مزدی برای چه کارگرانی الزامی نیست؟

طبق بخشنامه جدید معاونت حقوقی ریاست جمهوری آمده است :

پیرو نامه شماره 33489/90930 مورخ 1399/8/12 در خصوص " بررسی  مشکلات کارفرمایان در انعقاد قرارداد جدید با کارگران " با رعایت حداقل مزد تعیین شده در مصوبه شورای عالی کار و بدون افزایش دستمزد اعلام می نماید:

مطابق ماده 41 قانون کار و تبصره آن ، شورای عالی کار موظف است هر سال با لحاظ معیارهای قانونی میزان حداقل مزد کارگران را تعیین نماید و کارفرمایان نیز مکلف هستند به هیچ کارگری (متناسب با ساعت کار وی) از حداقل مزد مصوب شورای مذکور ، کمتر پرداخت نکنند. بر اساس مفاد این ماده کارفرمایان در انعقاد و ادامه قراردادها و به گونه ای غیر مستقیم در غالب حالات انحلال رابطه کاری به رعایت آخرین حداقل مزد تعیین شده توسط شورای عالی کار موظف هستند ولی این امر با افزایش دستمزد همه سطوح مزدی، ملازمه ندارد!!

قراردادهای کار مدت موقت ، با امضا مدت و تصفیه حساب کارگر ، خاتمه می یابند و قرار احتمالی سال بعد، در سال جدید محسوب می شود در این فرض هر گونه توافق کارفرما و کارگر با رعایت قوانین و مقرارت ذی ربط از جمله رعایت حداقل دستمزد تعیین شده برای آن سال و پایه سنواتی صحیح است  با وجود این در موردی که کارفرما بدون تصفیه حساب قرارداد پیشین رابطه قراردادی خود با کارگر را ادامه می دهد قرارداد منعقده در سال جدید به منزله تمدید قراداد پیشین بوده واعمال افزایش دستمزد سایر سطوح مزدی ، تعیین شده توسط شواری عالی کارنیز الزامی است .

بنا بر مراتب فوق ، سازمان های مرتبط تدابیر لازم برای اعمال تغییرات قانونی در وضعیت و مزد کارگران در سال تازه را بر این اساس برنامه ریزی و اعمال نمایند . روشن است سازمان تامین اجتماعی در همین راستا نسبت به اصلاح نرم افزار محاسباتی حق بیمه سنواتی ، اقدام نماید.

 

 

 
 

پیام های خوانندگان :


دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *