ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای حسابداری و مالی
ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای حسابداری و مالی

سختی کار چیست و شامل چه کسانی می شود؟

 

برخی از مشاغل شرایط خاصی دارند که فشار کاری و آسیب‌های بیشتری را به کارگر وارد می‌کنند. آسیب‌هایی این مشاغل می‌تواند شامل آسیب‌های جسمی و روانی باشد. از مهم‌ترین آسیب‌های جسمی ناشی از مشاغل سخت ‌و زیان‌آور، می‌توان به آسیب‌های حرکتی، بروز مشکلات تنفسی، شنوایی و قلبی و عروقی اشاره کرد. در برخی موارد، آسیب‌ها تا حدی جدی هستند که  ممکن است زمینه بروز مشکلاتی را برای کارگر، حتی قبل از بازنشستگی را فراهم کنند. در ادامه این مقاله با سختی کار و مشاغلی که مشمول آن می‌شوند، بیشتر آشنا خواهید شد.
 

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • سختی کار چیست؟

 • مشاغل مشمول سختی کار کدامند؟
 • حق بیمه سختی کار چه مقداربوده و توسط چه کسی پرداخت می‌گردد؟
 • شرایط بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور چیست؟
 • کدام سازمان مرجع تشخیص سختی کار است؟
 • نکات مهم در مورد سختی کار
 

سختی کار چیست؟

مشاغل سخت و زیان‌آور به مشاغلی گفته می‌شود که عواملی فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار غیر استاندارد بوده و تنش‌هایی بالاتر از حد ظرفیت معمول را به کارگر وارد کنند. این مشاغل به دو دسته تقسیم می‌شوند:
 1. مشاغلی که با اتخاذ تمهیدات مربوطه از قبیل موارد ایمنی و بهداشتی توسط کارفرما، می‌توان از عوارض آن جلوگیری کرد.
 2. مشاغلی که ماهیتا زیان‌آورند و با اتخاذ تهمیدات نامبرده، می‌توان عوارض آن‌ها را کاهش داد ولی همچنان صفت زیان‌آوری آن‌ها حفظ می‌گردد.
 

مشاغل مشمول سختی کار کدامند؟

برخی از مشاغل سخت و زیان‌آور عبارتند از:
1- کار در معادن اعم از تحت‌الارضی یا سطح‌الارضی که ایجاب می‌نماید کارگران در تونل ها و راهروهای سر پوشیده به استخراج بپردازند.
2- کار استخراج شامل جدا کردن یا منفجر ساختن مواد از سطح کار، حمل مواد عملیات مربوط به انفجار، اداره تأسیسات آب و برق در داخل معدن و به طور کلی هر گونه مباشرت و نظارتی که ایجاب نماید کارگر در تونل‌ها، راهروها یا میله های معدن انجام وظیفه نماید، می‌باشد.
 • 3- حفر قنوات و چاه ها و فاضلاب‌ها و تونل‌های زیر‌زمینی و کار در مخازن سر بسته.
  4- تخلیه و حمل مواد مذاب از کوره‌های مشغول به کار و کار مستمر در مجاورت کوره‌های ذوب به نحوی که کارگر در معرض مستقیم حرارت یا بخارات زیان‌آور متصاعد از کوره باشد.
  5- کار کارگرانی که ‎مستقیماً و مستمراً در امرتولید درکارگاه‌های دباغی، سالامبورسازی و روده‌پاک‌کنی اشتغال دارند و کار مستمر در گندابروها، جمع‌آوری، حمل و دفن زباله شهری.
  6- کارگرانی که مستمراً به امر جمع آوری و انتقال و انبار کردن کود (نظافت مستمر طویله، اصطبل، سالن‌های پرورش طیور) در واحدهای دامداری و طیور اشتغال دارند.
  7- کار مستمر و مداوم در فضای باز و در ارتفاع بیش از پنج متر از سطح زمین بر روی دکل‌ها، اتاقک‌های متحرک، داربست‌ها و اسکلت‌ها.
  8- کار مداوم برروی خطوط و پست‌های انتقال برق با فشار شصت و سه کیلوولت و بالاتر.
  9- مشاغل شن‌پاشی، پخت آسفالت دستی، قیرپاشی و مالچ‌پاشی.
  10- عملیات جوشکاری در داخل مخازن.
  11- کار در محل‌های با فشار محیط غیرمعمول از قبیل غواصی.
  12- کار مستمر در محیط‌هایی با فشار صوتی بسیار بالا که امکان کنترل یا حذف آن در محیط با حفاظت از دستگاه شنوایی با وسایل حفاظت فردی امکانپذیر نیست.
  13- کار در امور سمپاشی باغ‌ها و اشجار و مزارع و ضدعفونی اماکن و طویله‌ها و آشیانه‌های مرغداری در زمان سمپاشی.
  14- کارگری که مستقیماً در امر تولید و ترکیب سموم و حشره‌کش‌ها در زمان انجام کار اشتغال دارد.
  15- کار با وسایل دارای ارتعاش که با وجود رعایت مقررات حفاظت فنی و ایمنی در حد غیرمعمول باشد و برای سلامتی کارگر زیان‌آور باشد.
  16- کارهایی که استمرار آنها موجبات ابتلا به بیماری‌ها حاصل از اشعه را فراهم می‌آورد، نظیر کار با مواد رادیواکتیو و قرار گرفتن در معرض پرتوهای یونساز به تشخیص مراجع ذی صلاح و به استناد قانون حفاظت در برابر اشعه مصوب جلسه مورخ بیستم فروردین ماه ۱۳۶۸ مجلس شورای اسلامی.
17- شاغلین در زندان‌ها و ندامتگاه‌ها که مستقیماً با زندانیان در ارتباط هستند.
18- شاغلین در مراکز روان درمانی که مستقیماً با بیماران روانی در ارتباط هستند.
19- هوشبری، مامایی، فوریت‌های پزشکی، کارشناس علوم آزمایشگاهی، و مشاغل زیرمجموعه آن‌ها
20- رانندگان حمل و نقل بار و مسافر درون و بین شهری، راهداران و رانندگان وزارت راه و شهرسازی در جاده‌ها (چنانچه رابطه، تابع قانون کار باشد).
21- خبرنگاری
22- آتش نشانی

 

حق بیمه سختی کار چه مقدار بوده و توسط چه کسی پرداخت می‌شود؟

حق بیمه سختی کار، پس از احراز شرایط بازنشستگی کارگر، به میزان 4 درصد توسط کارفرما پرداخت می‌شود. به عبارت دیگر، کارفرما باید برای کارگران عادی خود، 23 درصد حق بیمه پرداخت نماید، ولی برای کارگران مشغول به کارهای سخت و زیان‌آور باید 4 در صد بیشتر، یعنی 27 درصد، حق بیمه پرداخت نماید.
نکته1: پرداخت حق سختی کار توسط کار فرما،تا قبل از احراز شرایط بازنشستگی الزامی نیست.
نکته 2: کلیه سوابق کارگر که به قبل از سال 83 برمی‌گردد، مشمول پرداخت 8 درصد حق بیمه سختی کار می‌گردد.
 

شرایط بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور چیست؟

بیمه ‌شدگانی که دارای 20 سال سابقه ‌کار متوالی یا 25 سال سابقه ‌کار متناوب در مشاغل سخت و زیان‌آور باشند، می‌توانند از سازمان تامین اجتماعی درخواست بازنشستگی نمایند. شرط سنی هم در این مورد، ملاک نیست و کارگر صرف نظر از سن، می‌تواند بازنشسته شود. سابقه پرداخت حق بیمه به ازای هرسال کارکرد در مشاغل مذکور، معادل یک و نیم سال سابقه محاسبه می‌گردد. به عنوان مثال کارگری که در 10 سال به مشاغل سخت و زیان‌آور مشغول بوده، سابقه وی معادل 15 سال محسوب می‌شود.
 

کدام سازمان مرجع تشخیص سختی کار است؟

تشخیص سختی کار بر عهده کارشناسان بهداشت حرفه‌ای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بازرسان کار وزارت کار و امور اجتماعی است. البته نتیجه بررسی این کارشناسان، باید به تایید کمیته بدوی استان برسد.
 

نکات مهم در مورد سختی کار:

 1. اشتغال زنان و کارگران نوجوان(15 تا 18 سال)، در مشاغل سخت و زیان‌آور ممنوع است.
 2. ساعت کاری کارگرانی که به مشاغل سخت و زیان‌آور مشغول هستند، 6 ساعت در روز و 36 ساعت در هفته است.
 3. ارجاع کار اضافی به کارگران با مشاغل مذکور ممنوع است.
 4. مرخصی کارگران مشغول به این نوع مشاغل، پنج هفته در سال است.
 

پیام های خوانندگان :


دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *