ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای حسابداری و مالی

آزمون کارشناس رسمی دادگستری و قوه قضائیه ۹۸

آزمون کارشناس رسمی دادگشتری در روز جمعه مورخ 98/08/24 برگزار می گردد. لذا داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون مذکور می بایست پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنمای شرکت در آزمون که از روز چهارشنبه مورخ 98/07/03 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد درصورت دارا بودن شرایط شرکت در آزمون، نسبت به ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی دادگستری که از تاریخ 98/07/03 لغایت 98/07/13 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور فعال می گردد، اقدام نمایند.

 

📥 دانلود دفترچه راهنمای آزمون کارشناس رسمی دادگستری 98

 

زمان برگزاری آزمون کارشناس رسمی دادگستری و قوه قضائیه ۹۸

طبق آخرین اطلاعیه، زمان ثبت نام آزمون کارشنارس رسمی دادگستری ۹۸، از سوم مهر الی دوازدهم مهرماه همین سال می باشد. زمان برگزاری آزمون کارشناس رسمی دادگستری ۹۸ نیز، ۲۴ آبان ماه سال ۹۸ می باشد.
به گفته رئیس مرکز وکلا و کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، متقاضیان شرکت در آزمون کارشناسان رسمی قوه قضائیه می توانند در پاییز ۹۸ اقدام به ثبت نام نموده و زمان برگزاری این آزمون زمستان سال جاری خواهد بود.

جزئیات مربوط به این آزمون و رشته های مورد تقاضا پاییز امسال اعلام خواهد شد. لازم به ذکر است که این آزمون در بسیاری از رشته ها برگزار خواهد شد.

شرایط آزمون کارشناس رسمی دادگستری به شرح زیر است:

 

شرایط آزمون کارشناس رسمی دادگستری ۹۸

 • تابعیت ایرانی
 • دارا بودن حداقل ۲۵ سال سن
 • دارا بودن دانشنامه معتبر کارشناسی از دانشگاه های معتبر ایرانی و خارجی
 • داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم در زمان اخذ مدرک کارشناسی
 • نداشتن سوء پیشینه
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر (به تایید پزشکی قانونی)
 • داشتن حداقل ۵ سال سابقه در رشته مورد تقاضا
 • متقاضیان باید بومی حوزه قضایی انتخاب باشند
  و …

 

چگونه در آزمون کارشناس رسمی دادگستری ۹۸ ثبت نام کنیم؟

پس از مراجعه به سامانه ثبت نام و واریز مبلغ مورد نیاز برای ثبت نام به صورت الکترونیکی و بارگذاری عکس اسکن شده، ثبت نام کامل می شود. لازم به ذکر است که هزینه ثبت نام در آزمون کارشناس رسمی دادگستری ۹۸ مبلغ سیصد هزار تومان می باشد.

لازم به ذکر است زمان توزیع کارت ورود به جلسه و مکان و زمان آزمون کارشناس رسمی دادگستری ۹۸ از طریق سامانه ثبت نام اعلام خواهد شد.

بهتر است بدانید، پس از ثبت نام، هزینه قابل برگشت نیست.
درصورتی که داوطلب در آزمون امتیاز بالایی داشته باشد اما شرایط آزمون کارشناس رسمی دادگستری ۹۸ را نداشته باشد (شرایط ذکر شده)، نمره متقاضی مورد پذیرش قرار نمی گیرد.

قبولی در آزمون کتبی به منظور قبولی قطعی در آزمون نیست.
از داوطلب بعد از کسب نمره قبولی، مصاحبه حضوری به عمل می آید.

 

چه کسانی می توانند ثبت نام کارشناس رسمی دادگستری حسابداری را انجام دهند؟

 • افرادی که تبعه جمهوری اسلامی هستند
 • حداقل سن فرد باید ۲۴ سال باشد
 • دارای مدرک معتبر کارشناسی از یکی از مراکز داخلی یا خارجی
 • داشتن مدرک پایان خدمت در صورت مذکر بودن
 • عدم اعتیاد به انواع مواد مخدر
 • عدم وجود سوء پیشینه و سوء شهرت
 • دارای حداقل ۵ سال تجربه کاری مرتبط با حسابداری
 • عدم اشتغال به سایر مشاغلی نظیر وکالت، کارشناس رسمی و …
 • متقاضی باید بومی باشد. (یعنی دوره متوسطه را در استان مورد نظر گذارنده باشد و همچنین ۵ سال اخیر را در همان استان زندگی کرده باشد.)
 • افرادی که فارغ التحصیل از یکی از رشته های حسابداری، مدیریت مالی و مدیریت بازرگانی شده اند، می توانند در این آزمون ثبت نام نمایند.

 

مسئول برگزاری آزمون کارشناس رسمی دادگستری حسابداری چه کسانی هستند؟

این آزمون به صورت رسمی توسط مراکز کانون کارشناسان رسمی دادگستری و مرکز امور مشاوران قوه قضائیه برگزار می شوند. دقت داشته باشید که تفاوت خاصی بین دو کارشناس رسمی دادگستری و قوه قضائیه وجود ندارد و در نهایت هر دو به عنوان کارشناس رسمی دادگستری شناخته می شوند.

 

کارشناس رسمی دادگستری حسابداری در چه حوزه هایی فعالیت دارد؟

 • ارزیابی سهام بانک‌ها بیمه‌ها و مؤسسات اعتباری
 • ارزیابی سهام شرکت‌های تولیدی و صنعتی
 • ارزیابی سهام شرکت‌های خدماتی و بازرگانی
 • امور مالیاتی
 • امور تولیدی و صنعتی
 • مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی ازجمله بنیادها و شهرداری‌ها و سایر مؤسسات عام‌المنفعه
 • وزارتخانه‌ها سازمان‌ها و مؤسسات دولتی و طرح‌های عمرانی
 • امور بورس
 • رسیدگی وحسابرسی امور خدماتی و بازرگانی و حساب‌های بانکی اشخاص حقیقی و حقوقی

 

مهمترین نکاتی که در مورد ثبت نام کارشناس رسمی دادگستری حسابداری باید بدانید

 • هزینه ای که برای ثبت نام در آزمون انجام می دهید، در صورت انصراف به شما باز نمی گردد.
 • در صورتی که واجد شرایط لازم نباشید، حتی اگر نمره قبولی در آزمون هم بگیرید، باز هم رد خواهید شد!
 • قبولی در آزمون کتبی لزوما به معنی قبولی نهایی نیست.
 • بعد از اعلام نتایج آزمون کتبی، باید در آزمون شفاهی به معنای مصاحبه شرکت نمایید.
 • اگر در تاریخ تعیین شده آزمون مصاحبه، حضور پیدا نکنید، زمان دیگری برای مصاحبه شما در نظر گرفته نمی شود.
 • اولویت انتخاب، بر اساس بومی بودن افراد است، بنابراین بهتر است که ابتدا با مراکز محل سکونت خود آغاز کنید.
 • در صورتی که اطلاعاتی که برای ثبت نام کارشناس رسمی دادگستری حسابداری وارد می نمایید، صحت نداشته باشد، بعد از بررسی از لیست متقاضیان حذف خواهید شد.
 • تا مدت ۱۰ سال امکان انتقال به مرکز دیگری برای کارآموز وجود ندارد.

 

مباحث آزمون کارشناس رسمی دادگستری حسابداری

به طور کلی مباحث هر آزمونی در رابطه با دروس تخصصی هر رشته ای است. برای پاسخ دهی درست به این سوالات، با توجه به این که به صورت کاربردی طراحی شده اند، بهتر است که هم دانش علمی و هم تجربه کاری کافی داشته باشید.

===============================

آشنایی با برخی از رشته های مورد نیاز آزمون کارشناس رسمی دادگستری ۹۸

در ادامه با شرایط شرکت در برخی از رشته های پرطرفدار کارشناسی آشنا می شوید :

کارشناس رسمی حسابداری و حسابرسی

دارندگان مدرک ليسانس در يكي از رشته هاي حسابداري (کلیه گرایش ها) ، مديريت مالي و بازرگاني با ۵ سال سابقه می توانند در هردو آزمون کانون و مرکز برای رشته حسابداری و حسابرسی شرکت کنند و فارغ التحصیلان رشته های علوم بانکی و مدیریت صنعتی با گرایش مالی می توانند صرفا در آزمون کارشناس رسمی دادگستری حسابداری و حسابرسی (بازهم به شرط ۵ سال سابقه کاری مرتبط) شرکت کنند.

کارشناس رسمی آتش سوزی و آتش نشانی

این رشته امتحانی از جمله رشته هایی است که هم مرکز امور مشاوران، وکلا و کارشناس قوه قضائیه و هم کانون کارشناسان رسمی دادگستری اقدام به جذب کارشناس از طریق برگزاری آزمون کارشناس رسمی دادگستری آتش سوزی و آتش نشانی برای این رشته می نمایند. البته اندک تفاوت هایی در شرایط شرکت در آزمون برای داوطلبان شرکت در آزمون کارشناس رسمی قوه قضائیه و کارشناس رسمی دادگستری وجود دارد از جمله اینکه:

طبق دفترچه سال ۹۶ برای شرکت در آزمون کارشناس رسمی قوه قضائیه دارا بودن دانشنامه ليسانس در يكي از رشته هاي شيمي و يا ساير رشته هاي تحصيلي با ده سال تجربه مفيد مرتبط با رشته مورد تقاضا لازم است در حالی که برای شرکت در آزمون کانون کارشناسان دادگستری در این رشته با مدرک تحصیلی مدیریت حریق و حوادث حداقل ۵ سال و در سایر رشته ها حداقل ۱۵ سال تجربه کاری مورد نیاز است.

کارشناس رسمی امور ثبتی

در این رشته هم کانون کارشناسان رسمی دادگستری و هم مرکز امور مشاواران، کارشناسان و وکلای قوه قضائیه اقدام به برگزاری امتحان ورودی می نماید اما شرایط شرکت در آزمون کارشناس رسمی امور ثبتی در این دو مرکز متفاوت است.

اگر خواهان شرکت در آزمون کانون کارشناسان هستید: باید دارای مدرک تحصیلی علوم ثبتی با ۵ سال تجربه، یا فارغ التحصیل از آموزشگاه های اختصاصی ثبت با ۱۰ سال تجربه و یا سایر مدارک کارشناسی با ۱۵ سال تجربه مرتبط با امور ثبتی یا نقشه برداری ثبتی باشید. اما در صورتی که خواهان شرکت در آزمون قوه قضائیه (کارشناسان ماده ۱۸۷) باشید با هرنوع مدرک تحصیلی کارشناسی به شرط دارا بودن حداقل ده سال سابقه کاری در اداره ثبت اسناد و املاک می توانید برای کسب منصب کارشناسی اقدام کنید.

کارشناس رسمی نقشه برداری و اطلاعات مکانی

کارشناس رسمی نقشه برداری فقط و فقط از طریق کانون کارشناسان رسمی داگستری جذب می شود و قوه قضائیه چنین رشته امتحانی نداشته است. دارندگان مدرک تحصیلی مهندسي نقشه برداري، ژئودزي، سنجش از دور، سيستمهاي اطلاعات جغرافيائي (جی آی اس) با حداقل پنج سال سابقه کاری مرتبط می توانند داوطلب شرکت در آزمون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری شوند.

کارشناس رسمی برق، ماشین و تاسیسات کارخانجات

در این رشته هم کانون کارشناسان رسمی دادگستری و هم مرکز امور مشاواران، کارشناسان و وکلای قوه قضائیه اقدام به برگزاری امتحان ورودی می نماید و تقریبا تمامی مهندسین مکانیک(تمامی گرایش ها) برق و صنایع می توانند در هر دو آزمون کارشناس رسمی برق، ماشین و تاسیسات کارخانجات شرکت کنند. علاوه بر این دارندگان مدارک مهندسي الكترومكانيک و مهندسي ماشين ابزار منحصرا می توانند در آزمون کانون شرکت کنند و البته همگی باید حداقل ۵ سال سابقه کار مرتبط در این زمینه داشته باشند.

کارشناس رسمی تعیین نفقه

کارشناسی نفقه در دفترچه آزمون کانون کارشناسان دادگستری با عنوان تعیین نفقه، و در اطلاعیه مرکز کارشناسان قوه قضائیه با عنوان امور نفقه شناخته می شود. برای شرکت در آزمون کارشناس رسمی قوه قضائیه امور نفقه حتما باید دارای مدرک کارشناسی حقوق باشید اما اگر تحصیلات شما در رشته های مددكاري اجتماعي، فقه و مباني حقوق اسلامي، مددكاري، علوم قضائي، كارشناسي فقه، مطالعات خانواده و حسابداري (با ارائه گواهي معتبر مبني بر داشتن ۵ سال سابقه تجربي در زمينه مددكاری) است، می توانید در آزمون کارشناس رسمی دادگستری تعیین نفقه شرکت کنید.

کارشناس رسمی راه و ساختمان

مهندسین عمران، معماری و راه و ساختمان به شرط دارا بودن حداقل ۵ سال سابقه کار مرتبط می توانند در هر دو آزمون کارشناس رسمی دادگستری و قوه قضائیه شرکت کنند اما فارغ اتحصیلان رشته های تكنولوژي معماري، مهندسي شهرسازي و مهندسي نقشه برداري می توانند صرفا در آزمون کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان شرکت کنند.

 

کارشناس رسمی کشاورزی و منابع طبیعی

برای شرکت در آزمون کارشناسی رسمی قوه قضائیه در رشته کشاورزی و منابع طبیعی داشتن مدرک کارشناسی در رشته های جنگلداري، آبخيزداري ، صنايع چوب، گياه پزشكي ، خاكشناسي، باغباني، زراعت، كشاورزي و منابع طبيعي، اقتصاد كشاورزي، زراعت و اصلاح نباتات، توليدات گياهي، اكولوژي كشاورزي، كشاورزي عمومي، مهندسي فضاي سبز،فيزيولوژي گياهان زراعي و بيو تكنولوژي كشاورزي ضروری است. و برای شرکت در آزمون کارشناس رسمی دادگستری رشته کشاورزی و منابع طبیعی داشتن مدرک تحصیلی لیسانس در رشته های کشاورزی (کلیه گرایش ها به استثنای مهندسی محیط زیست، دامپروری و صنایع چوب )، منابع طبیعی و گیاهپزشکی ضروری است.

کارشناس رسمی برق، الکترونیک و مخابرات

برای تصاحب منصب کارشناس رسمی دادگستری رشته برق، الکترونیک و مخابرات از طریق کانون کارشناسان رسمی دادگستری شما باید در یکی از رشته های مهندسي الكترونيک، مهندسي برق، مهندسي مخابرات، مهندسي كنترل و ابزار دقيق، مهندسي الكترومكانيک دارای مدرک کارشناسی باشید. اما اگر داوطلب شرکت در آزمون کارشناس رسمی قوه قضائیه هستید دارا بودن لیسانس رشته مهندسی برق (کلیه گرایش ها) شما را به این مقصود می رساند.

کارشناس رسمی تاسیسات ساختمانی

برای شرکت در آزمون کارشناس رسمی دادگستری تاسیسات ساختمانی داشتن مدرک تحصیلی در یکی از رشته های مهندسي الكترومكانيک، مهندسي مكانيک، مهندسي برق، مهندسي تأسيسات، مهندسي تهويه و تبريد الزامیست اما کسانی که خواستار شرکت در آزمون کارشناس رسمی قوه قضائیه تاسیسات ساختمانی هستند صرفا با داشتن مدرک مهندسی مکانیک یا برق مجاز به شرکت در آزمون هستند.

کارشناس رسمی صنایع نفت، الکتروشیمی، پتروشیمی و صنایع شیمیایی

در گذشته داوطلبانی که خواستار اخذ پروانه کارشناسی رسمی صنایع نفت و همچنین کارشناسی رسمی پتروشیمی بودند در آزمون واحدی شرکت می کردند اما چند سالی است که کانون کارشناسان رسمی دادگستری این دو رشته امتحانی را از هم تفکیک کرده است. هم اکنون کسانی که خواستار شرکت در آزمون کارشناس رسمی صنایع نفت باید دارای مدرک مهندسی نفت، مهندسی شیمی با گرایش نفت یا پالایشگاه و یا مهندسی پتروشیمی باشند. این افراد به علاوه ی مهندسین پلیمر و مهندسین برق می توانند برای شرکت در آزمون کارشناس رسمی الکتروشیمی پتروشیمی و صنایع شیمی اقدام کنند.

کارشناس رسمی گاز و گازرسانی

افرادی که در زمینه مهندسی گاز یا خط لوله سراسری گاز (آی گت) سابقه کاری موثر داشته اند و یا در هریک صنایع مربوط به گاز و خط لوله های گاز کار کرده اند به شرط اینکه دارای مدرک مهندسی شیمی، گاز، پتروشیمی، مکانیک و نفت و گاز باشند می توانند در آزمون کارشناس رسمی دادگستری گاز و گازرسانی شرکت و ادامه مراحل را برای اخذ پروانه طی کنند.

سایر رشته های آزمون کارشناسی رسمی دادگستری ۹۸:

  • امور بانکی
  • امور گمرکی
  • اسلحه شناسی
 • امور معادن

و …

پیام های خوانندگان :


دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *