ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای حسابداری و مالی
ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای حسابداری و مالی

در قبال کارکردن کودکان و نوجوانان در خانه به آنها دستمزد بدهیم ؟

یکی از روشهای کسب درآمد برای کودکان و نوجوانان کار کردن میباشد.

- آیا درسته که  پسر 11 ساله من کار کنه؟

- دخترم در چه مکانی کار کنه بهتره ، نگرانم مبادا آسیبی بهش برسه؟

- اگه برای کار کردن بچه ها توی خونه به اونها پول بدیم ، دیگه هر وقت کمکی بخوایم اول از ما پول میخواد، مگه اینطوری میشه؟

- ترجیح میدم به بچه ام بابت کار در خانه هیچ پولی ندم ، بنظرتون سختگیرم یا منطقی فکر میکنم؟

این ها سوالاتی هست که برای پدر و مادرها وجود دارد. اما براساس جمعیندی نگارنده مطالب زیر قابل توجه میباشد.

کارهای خانه را به دو دسته تقسیم کنید:

دسته ی اول : کارهای روزمره در کل محیط خانه تان و کارهای شخصی مانند : کمک در اشپزی،شستن ظرفها،جمع کردن اسباب بازی،مرتب کردن رختخواب، نطافت اتاق شخصی و........

دسته دوم : کارهای دشوار مانند : شستن اتومبیل،تمیز کردن انباری،گردگیری لوازم،پاک کردن شیشه ها،تعویض خاک گلدان و......

برای کارهای روزانه و شخصی اگر به فرزندانمان پولی پرداخت کنیم آنها را تبدیل به "زورگویان کوچک" میکنیم که انتظار میرود برای انجام تکالیف مدرسه شان هم از شما دستمزد درخواست کنند.
اما اگر برای کارهای دشوار از کودک یا بخصوص نوجوان خود کمک و یاری بخواهید و در ازای انجام کارهایش مبلغی به آنها بپردازیم ،بیشتر از زمانی که به انها پول تو جیبی می دهیم انها احساس بزرگی و غرور می کنند.با این شیوه انها انگیزه ی بیشتری برای یاری رساندن و تلاش در جهت صرف انرژی برای کسب درآمد و مدیریت مالی خود می کنند.

فورد در این باره (اجرت در قبال کارکردن کودکان و نوجوانان در خانه)میگوید :
برخی از والدین ترجیح می‌دهند برای جلوگیری از هر گونه بحث و کشمکش در زمینه انجام وظایف روزانه هر یک از فرزندانشان خود مسئولیت تمام کارها را اعم از شست و شو و نظافت، خرید و غیره به عهده بگیرند آنها با این شیوه ی تربیت خود، فرزندانشان را به "مهمان های کوچک خانگی" تبدیل می کنند که همیشه غذا و رختخواب برایشان حاضر و مرتب است در حالی که والدینی که از همان دوران کودکی از فرزندانشان می خواهند که وسایل و اسباب بازی هایش را جمع کند و در سبد جای مخصوص خود بریزد در حقیقت اولین درس مسئولیت پذیری را به او آموزش می‌دهند،این فرزندان خوب میدانند که انجام کارها و مسئولیت های شخصی شان به عهده خود آنان است.

کارها و مسئولیت هایی که والدین به کودک یا نوجوان خود محول می‌کنند باید متناسب با توان جسمی فرزندشان باشد در اینجا به چند نمونه از همکاری و مشارکت کودکان و نوجوانان با سایر اعضای خانواده اشاره می کنم :

✔️چه ایرادی دارد چیدن میز یا سفره را به عهده ی فرزندتان بگذارید؟!

✔️یک یا دو شب در هفته ، تهیه و تدارکات شام را از او بخواهید.

✔️نوجوانان به پختن کیک و شیرینی و دسر علاقه ی ویژه ای دارند،والدین به ویژه مادران این زمینه را برای فرزند نوجوان خود مهیا کنند.

با تعریف و تمجید کوتاه،با زبان بدنی شگفت زده(اوووووو،چه عالی،به به) از اونها قدردانی کنید
حتی اگر بشقابی را درست در جای خود قرار نداده باشد،چشم پوشی کنید و بی سرو صدا اشکال را رفع کنید

✔️اگر فرزندتان کودک است آبیاری یک یا دو گلدان را به عهده ی او بگذارید.
✔️اگر فرزند دلبندتان نوجوان است مسئولیت تعداد گلدانهای بیشتری را به او بسپارید.
✔️میتوانید از کوکان یا نوجوانان در تعویض خاک گلدان،هرس کردن شاخه های اضافی گیاهان،جارو زدن حیاط یا شستن اتومبیل شخصی خود کمک بخواهید.

اگر دلبند شما در سن نوجوانیست می توانید از یک حیوان خانگی(پرندگان یا هر حیوانی که متناسب با علاقه فرزندتان وفرهنگ خانواده ی شماست) و یا یک گلدان گل در اتاقش،مسئولیت حفظ و نگهداری و سلامت آن را از او بخواهید.

چه ایرادی دارد اگر برای مهمانی آخر هفته از بچه ها بخواهیم که مواد مورد نیاز سالاد را در یخچال بررسی کنند و کم و کسری ها را به ما بگویند.

فضا را جذاب کنید و (حتی اگر توان مالی تهیه همه ی مواد مورد نیاز را دارید) هر از گاهی یک یا دو مواد را به دلیل قیمت بالا از لیست خرید برای تهیه سالاد کم کنید.(نه عزیزم،تعداد مهمونا زیاده اگه بخوایم زیتون توی سالاد بریزیم کلی پولش میشه،الان فصل زیتون نیست ،قیمتش بالاست،زیتون و از سالاد حذفش میکنم،چطوره؟)
با این کار شما فرزندتان را اماده خواهید کرد که در اینده با حس مسئولیت به خواست ها و انتظارات والدین و اعضا خانواده توجه کند

برای رفتن به مسافرت کنترل یک یا چند وسایل مورده نیاز سفر را به فرزندان (به تناسب سنشان) بسپارید.
حتی اگر از استطاعت مالی داریددر بعضی از مسافرتها یکی از وعده غذایی های بین راه تا رسیدن به مقصد را از خانه تهیه کنید و بگویید :بنظرت اگه شام و از خونه حاضر کنیم بهتر نیست؟هم یه وعده غذای سالمی میخوریم هم میتونیم با پولش حلوا اُماج بخریم که تا اخر شب توی مسیر با چایی بخوریم،اخه شنیدم گرگان حلواهای خیلی لذیذ و خوبی داره که نباید ازش بگذریم،نظرت چیه؟)

اگر شما والد تیزبینی باشیدو به دنبال آموزش هدفمند برای فرزندتان باشید با یک پیشنهاد چندین پیام را به فرزندتان داده اید: سلامت جسم،صرفه جویی،ایجاد تنوع در وعده غذایی،معرفی سوغات شهرِبین راهی)

منبع : صفحه اینستاگرام خانم سمیه نظر مدرس هوش مالی کودک و نوجوان @hushplus

پیام های خوانندگان :


دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *