ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای حسابداری و مالی
ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای حسابداری و مالی

تحلیل‌هایی از بحران‌های اقتصاد ایران در سال ۹۸

سال 98 سال سختی برای اقتصاد ایران خواهد بود. این فصل مشترک تمامی تحلیل هایی است که از سوی اقتصاددانان در تحلیل اوضاع اقتصادی کشور در سال آتی مطرح می شود.

تحریم آمریکا از یک سو و عدم مدیریت صحیح کشور از سویی دیگر باعث شده کشور در وضعیت بحرانی قرار بگیرد. مهدی پازوکی، اقتصاددان به گفته است: بخشی از سیستم بانکی امروز اسیر پولشویی است نزول رشد اقتصادی، تورم بالا، بیکاری و ... از جمله مشکلاتی است که در سال آینده ایران با آن رو به رو است.

رشد اقتصادی منفی در انتظار است

رشد اقتصادی در سال آینده منفی خواهد بود. صندوق بین المللی پول که در ماه مارس میلادی سال جاری، رشد اقتصادی کشور را 4 درصد پیش بینی کرده بود در ماه سپتامبر از نظر خود عقب نشینی کرد و برآوردش از رشد اقتصادی کشور به منفی 1.5 درصد تغییر پیدا کرد. در ارزیابی جدید این نهاد مالی بین‌المللی که اواسط ماه نوامبر منتشر شده است برای سال ۲۰۱۹ میزان تورم ایران ۳۴.۱ درصد و میزان رشد اقتصادی منفی ۳.۶ درصد گمانه زنی شده است. به گفته همه اقتصاددان ها آمار و ارقام و منطق اقتصاد می گوید سال آینده با رشد اقتصادی منفی مواجه هستیم.

بیکاری؛ معضل بزرگ سال 98

در گذشته بسیاری به این امید درس می خواندند که بعد از گرفتن مدرک وارد بازار کار شوند. با این وجود سالهاست که این قاعده دیگر جواب نمی دهد. طبق برخی آمار بیش از 40 درصد کسانی که بیکار هستند، تحصیلات دانشگاهی دارند. آماری که نگاهی عمیق به آن می تواند عمق فاجعه را به ما نشان دهد.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در سال 94 حکایت از این دارد که هرچند در سال 93 نرخ بیکاری ۱۱ درصد اعلام شده، به گفته یکی از کارشناسان اقتصادی طی سه سال اخیر، سالانه ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تقاضای جدید برای اشتغال به بازار کار وارد شده است؛ یعنی اگر بخواهیم مستند به آمار و ارقام اعلام شده در مناظره های انتخاباتی سال گذشته سخن بگوییم و اگر فرض را بر تولید سالانه حدود 400 هزار فرصت شغلی از سوی دولت یازدهم بگذاریم، علاوه بر نرخ 11 درصدی بیکاری طی سه سال از بین 3 میلیون متقاضی اضافه شده به بازار کار، تنها یک میلیون و 200 هزار تن جذب بازار کار شده و یک میلیون و 800 هزار نفر به میزان بیکاران اضافه شده اند

با توجه به وضعیت اقتصادی کشور در سال 98 وضعیت بیکاری وضعیت خوبی نخواهد بود. اشتغال و بیکاری، از جمله موضوعات اساسي اقتصادی در هر كشور به شمار می رود، به گونه ای كه افزایش اشتغال و كاهش بیکاری، به عنوان یکي از شاخص های توسعه یافتگي جوامع تلقي مي شود. نرخ بیکاری، یکي از شاخص هایي است كه برای ارزیابي شرایط اقتصادی كشور مورد استفاده قرار مي گیرد.

تورم ترمز می‌برد؟

 بدون شک سال 98 تورم به صورت فزاینده ای با افزایش رو به رو خواهیم بود. یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه، در سال 97 حقوقهای بالای ۵ میلیون تومان افزایش نیافت، گفته است: با توجه به تورم بالای پیش رو در سال ۹۸ دریافتی همه حقوق بگیران با افزایش رو به رو خواهد شد.

یک کارشناس اقتصادی در این باره اظهار کرده است: افزایش قیمت ارز هنوز قیمت برخی کالاهای وارداتی مانند تلفن همراه سه برابر نشده و حدود دو برابر شده است، بنابراین براساس پیش بینی های انجام شده سال آینده نیز تورم 40 تا 50 درصدی خواهیم داشت

حجت ذبیح حقیقی افزوده است: دلار تنها در مدت کوتاهی در محدوده 19 تا 20 هزار تومان رسید و تاثیر مشخص خود را در بازار داخلی نگذاشت، بنابراین زمانی که قیمت دلار به این نرخ رسید قیمت کالاهای دیگر مانند تلفن همراه در بازار 5 برابر نشد که اکنون انتظار کاهش قیمت آن را داشته باشیم

تحریم‌های نفتی و چالش کسری بودجه در سال 98

اقتصاد ایران در سال 98 بیش از همه متاثر از تحریم های نفتی ایران خواهد بود. ترامپ با وعده صفر کردن صادرات نفتی اگرچه نتوانست  این امر را محقق کند اما اقتصاد ایران را با چالش های جدی مواجه کرد. با کاهش صادرات نفتی ایران درآمدهای نفتی با سقوط مواجه شده و برآوردها حکایت از آن دارد که کسری بودجه دولت در سال آینده خیلی اتفاق غریبی نخواهد بود.

در صورتی که صادرات روزانه نفت ایران بین نهصد هزار تا یک میلیون و سیصد هزار بشکه در روز ادامه یابد، منابع دلاری بودجه سال 98 در خوشبینانه‌ترین حالت ۱۶.۱ میلیارد دلار و در شرایط بدبینانه‌تر ۱۱.۶ میلیارد دلار خواهد بود که ۳۰ تا ۵۰ درصد در مقایسه با امسال کاهش خواهد یافت.

پیام های خوانندگان :


دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *