ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای حسابداری و مالی
ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای حسابداری و مالی

کاهش قدرت خرید؛ بلای جان بازار مسکن

کاهش قدرت خرید؛ بلای جان بازار مسکن

رشد قیمت مسکن که از اواخر روزهای تابستان ۹۶ آغاز شد و در زمستان و سپس در اردیبهشت و خرداد ماه امسال به اوج خود رسید باعث شد تا بازار مسکن در یک رکود تورمی شدیدی فرو برود بطوریکه آمار دفتر برنامه‌ریزی و اقتصادمسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گزارش خود از تحولات مسکن شهر تهران نشان داد که تعداد معاملات مسکن ۶۱،۳ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش یافته است.

بنا به گفته کارشناسان مسکن، رشد قیمت مسکن در یک سال گذشته موجب کاهش بیش از پیش قدرت خرید مسکن شده است بنابراین دولت باید چاره ای برای بالا بردن قدرت خرید مسکن و خروج بخش مسکن از رکود بیاندیشد.

اگر چه افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن بنا به گفته اکثر کارشناسان و وزیر راه و شهرسازی موجب افزایش قیمت مسکن خواهد شد اما هنوز دولت راهکاری برای این موضوع ارائه نکرده است.

اسلامی وزیر راه و شهرسازی در طی دو ماه گذشته همواره بر اجرای طرح کارت اعتباری مصالح ساختمانی سخن گفته اما هنوز از آن طرح رونمایی نکرده است.

در گزارش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی آمده است که در آذرماه امسال، تعداد معاملات واحدهای مسکونی آپارتمانی شهر تهران به ۶ هزار و ۹۵۰ واحد رسید که نسبت به ماه قبل یک درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۱.۳  درصد کاهش را نشان می‌دهد.

طبق اطلاعات اعلام شده از سوی این نهاد رسمی در این ماه منطقه پنج با ۸۷۹ فقره (سهم ۱۴.۹ درصدی) بیشترین تعداد معاملات و منطقه ۱۹ با ۴۷ فقره (سهم ۰.۸  درصدی) کمترین تعداد معاملات از این نوع را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین بیشترین کاهش تعداد معاملات در این ماه نسبت به آذر ماه سال قبل مربوط به منطقه ۲۱ به میزان ۷۲.۷  درصد کاهشی و کمترین کاهش تعداد معاملات مربوط به منطقه ۱۸  به میزان ۴۲.۶  درصد بوده است.

بر پایه گزارش مذکور واحدهای آپارتمانی مسکونی منطقه پنج با ۱۴.۹ درصد سهم خریدوفروش بازار بالاترین سهم کل معاملات را داشته است.

گزارش فوق‌الذکر ‌می‌افزاید واحدهای دارای عمر تا ۵ سال ساخت با ۳۸.۲ درصد و واحدهای با مساحت ۶۰ تا ۸۰مترمربع با ۲۷.۷ درصد بالاترین سهم تعداد کل معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین گزارش تحولات مسکن در آذر ماه پایتخت دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن یادآور می‌شود در ۹ ماه گذشته سال ۱۳۹۷ برابر ۱۰۰ هزار و ۹۶۷  فقره معامله در پایتخت انجام‌شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴.۵  درصد کاهش را نشان می‌دهد.

جست‌و‌جوگران جدید در بازار مسکن

تحقیقات میدانی نشان می‌دهد با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال هم‌اکنون عمده متقاضیان مصرفی حاضر در بازار ملک افرادی هستند که به قصد تبدیل به احسن واحدهای مسکونی خود وارد بازار شده‌اند و مشغول جست‌وجو از بابت وضعیت فایل‌های عرضه شده به بازار و سطح قیمت‌های پیشنهادی مالکان هستند.هر چند هنوز مشخص نیست این گروه از جست‌وجوگران ملکی که به‌تازگی وارد بازار شده‌اند در ادامه روزهای باقی مانده از سال‌جاری چه رفتاری را در پیش خواهند گرفت اما آنچه مسلم است اینکه هم‌اکنون گروهی از متقاضیان وارد بازار شده‌اند که تا ماه گذشته حضورشان در بازار تقاضای ملک محسوس نبود؛ این در حالی است که هم‌اکنون تقاضا برای خریدهای سرمایه‌ای مسکن برخلاف نیمه اول سال و همچنین تقاضاهای مصرفی خانه‌اولی‌ها نیز در بازار محدود شده است؛ علت این موضوع افزایش ظرفیت بازار برای رشد محسوس قیمت در ماه‌های پیش‌رو است که موجب شده است بسیاری از سفته‌بازان و سرمایه‌گذاران از بازار مسکن خارج شوند؛ همچنین ورودی به بازار مسکن از جانب این گروه از متقاضیان به حداقل ممکن برسد؛ ازسوی دیگر به‌دلیل جهش قیمت مسکن طی ماه‌های گذشته بسیاری از متقاضیان خانه‌اولی نیز به اجبار از بازار عقب‌نشینی کرده‌اند و به این ترتیب حضور آنها نیز در بازار معاملات مسکن کمرنگ شده است؛ با این حال و بنا بر اذعان واسطه‌های فروش مسکن شهر تهران هم‌اکنون عمده متقاضیان حاضر در بازار مسکن متقاضیان مصرفی هستند؛ اما این گروه معمولا خانه‌اولی نیستند بلکه مالکانی هستند که قصد تبدیل به احسن کردن واحدهای مسکونی خود را دارند و از آنجا که بازار مسکن از ابتدای سال تاکنون شرایط ملتهبی را به لحاظ تغییرات قیمتی تجربه کرده‌است هم‌اکنون به دو دلیل عمده به جست‌وجوگران ملکی در بازار اضافه شده‌اند؛ اولین دلیل نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و قرار گرفتن در ایام شب عید بازار مسکن است که هر ساله منجر به افزایش حجم معاملات ملک به‌خصوص در دو ماه پایانی سال می‌شود و دلیل دوم کم شدن شیب رشد قیمت مسکن و انتظار خریداران از بابت آرامش قیمتی در بازار بعد از سپری شدن چند ماه ملتهب در بازار معاملات مسکن است. انتظارها نشان می‌دهد دست‌کم تا پایان سال‌جاری تحول محسوس قیمتی در بازار مسکن ایجاد نشود و همین موضوع باعث شده است آن دسته از خریداران مصرفی که قصد تبدیل به احسن آپارتمان‌های خود را دارند از فرصت دو ماه باقی مانده سال برای انجام خرید آپارتمانشان استفاده کنند. این گروه با کاهش التهابات بازار مسکن مقطع زمانی فعلی را برای جست‌و‌جوی واحد مسکونی موردنظر خود انتخاب کرده‌اند.

پیام های خوانندگان :


دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *