ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای حسابداری و مالی
ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای حسابداری و مالی

بارکدخوان ها به چه صورت کار می کنند؟

 در یک داروخانه_مکانیزه نیاز به تجهیزات و نرم افزاری هست که بتواند نیازهای داروخانه را از سطح یک داروخانه در حد نسخه زنی به داروخانه_مکانیزه با مدیریت انبار و مالی ارتقاء دهد. برای رسیدن به این مرحله مقدماتی دارد که در ادامه مباحث به آن اشاره میکنیم در این مرحله به معرفی بارکد خوان میپردازیم.

 

بارکدخوان : بارکد عبارت است از انتقال داده ها از طریق امواج نوری. آنها مجموعه ای از خطوط میله ای موازی با عرضهای گوناگون (پهن و نازک)هستندکه اندازه هر خط معنا و مفهوم خاصی برای دستگاه بارکدخوان دارد. در حقیقت دستگاه بارکدخوان ماشینی است که اطلاعات را به شکل بصری بر روی صفحه نمایش می دهد. بارکدخوان مانند صفحه کلید و ماوس بعنوان یک دستگاه ورودی عمل میکند و کد مربوطه را اسکن کرده و به محیط ورود اطلاعات انتقال میدهد. در حقیقت به ازای هر کالا از شرکت های مختلف و با اندازه و مدلهای مختلف بارکد منحصر بفرد دارد که این امر باعث میشود بتوان بهتر موجودی هر کالا را مدیریت کرد.

 

بارکد دو بعدی چیست ؟

هر نوع نمایش تصویری اطلاعات کد شده بر روی یک سطح فیزیکی، بارکد یا رمزینه گفته می شود که این اطلاعات را می شود توسط یک ابزار بازخونی کرد.

بارکد های اولیه اطلاعات مورد نظر رو به صورت یک دسته از خطوط ذخیره می کردند که این نوع بارکدها رایج ترین نوع آن هاست و از حدود سال 75 هم در کشور ما، استفاده ی از آن در فروشگاههای زنجیره ای باب شد و حتما روی کالاهای مختلفی که خریداری می کنید این نوع از بارکدها رو دیده اید .

این رمزینه ها برای اولین بار در حدود سال 1365 در یکی از فروشگاه های زنجیره ای آمریکا جهت چک کردن موجودی انبار به کار گرفته شد.ولی امروزه علاوه بر این نوع بارکدها ، با توجه به نوع استفاده از اونها حتی شاهد به کارگیری بارکدهای دوبعدی و سه بعدی هم هستیم. بارکد هایی که به سادگی دنیایی از اطلاعات را بر روی رایانه و یا گوشی همراه شما منتقل می کنند

 

ضرورت استفاده از بارکدخوان : گرداندن یک فروشگاه کار مشکل و پردردسری است. مدیران و صاحبان آن باید از میزان موجودی که از هزاران کالای کوچک و بزرگ دارند، مطلع باشند. همین طور که تعداد کالاها بیشتر شد کار مشکل و مشکل تر شد. و برای رفع مشکل تفکیک درست کالاها در خرید و فروش و اطلاع از صحت موجودی تنها راه دقیق استفاده از سیستم بارکد گذاری و دستگاه بارکدخوان میباشد.

 

 فواید استفاده از بارکدخوان :

۱) مصون بودن از خطاپذیری به علت کاهش دخالت نیروی انسانی و وارد نشدن دستی اطلاعات.

۲) دسته بندی دقیق اطلاعات.

۳) سرعت بالا به همراه صحت ۱۰۰درصد.

۴) دسترسی آسان به اطلاعات واقعی و حقیقی (در جریان روند مدیریت)

البته اگر: با دقت تمام کالاها در فروشگاهها بارکدگذاری شوند تا مراجعه کنندگان دچار دردسرهایی که ما با آن خوب آشنایی داریم، نشوند.

-  لازم به ذکر هست در داروخانه ها علاوه بر بارکد کالا ها برای شناسایی سریال دفترچه بیماران بیمه تامین اجتماعی از سیستم بارکد استفاده شده است تا در سرعت ورود اطلاعات صرفه جویی گردد.

-  برای کالاهایی که در داروخانه بارکد ندارند میتوان با نرم افزاری که قابلیت چاپ بارکد را دارد به ساده ترین شکل ممکن برچسب بارکد چاپ کرد و از فرآیند یکسان در ورود اطلاعات استفاده کرد.

 

 انواع بارکد خوان مورد نیاز برای داروخانه ها : 

 

۱- بارکد خوان ثابت : به کامپیوتر متصل میشوند و داده ها را هر بار که خوانده میشوند انتقال میدهند . وقتی یک بارکد اسکن میشود به سرعت از طریق داده الکتریکی به کیبورد منتقل میشود و باعث میشوند تا کاراکترها به سرعت هر چه تمامتر روی صفحه نمایش داده شوند .

 

۲- بارکدخوان سیار بی سیم :‌ این بارکدخوان هم به مانند بارکدخوان ثابت عمل میکند اما با توجه به بی سیم بودن میتوان برای نسخه پیچی در موقعی که بخواهیم بصورت سیار در قفسه کد دارویی را ثبت کنیم و یا هنگام انبار گردانی استفاده میشود که عموما تا ۵۰ متر فاصله قابل استفاده است.

 

 قیمت بارکد خوان: قیمت بارکدخوانهای مختلف براساس کیفیت و شرکت سازنده و نوع بارکد از ۱5۰ هزار تومان تا بالای یک میلیون تومان متغیر است. اما یک بارکدخوان مناسب برای داروخانه ها میتوان از دیتا لاجیک نام برد که حدود ۳5۰ هزار تومان میباشد و مدل بی سیم همین بارکد خوان حدودا یک میلیون تومان میباشد.

 

 

 

 

پیام های خوانندگان :


دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *